Date: Friday, 27 March 2015
Posted by: Cycling Southland

2015 Sec school road champs 1Sixty young cycling enthusiasts descended on Teretonga on Tuesday for the annual Otago-Southland Secondary School Road Championships with a strong team from James Hargest College ready to the battle to retain the overall points trophy from 2014.

Hot off the heels of the 2015 Age Group Track Nationals in Cambridge, a particularly strong field of under 17 boys and under 15 girls representing James Hargest College, were certainly able to step up to the challenge of achieving placings across all events and secure the trophy for another respective year.

A highlight for this year’s event was another strong field of 18 girls travelling form Columba College in Dunedin and a total of 10 schools from throughout, Otago, Central and Southland being represented at the event.

Under 15 Hargest student Emily Paterson continued her strong form from the Track Nationals to take out both the road and individual time trial races while team mate Camryn Akeroyd put in consistent form for two seconds. Under 17 Hargest student Hamish Keast stepped up to take two firsts, along with under 19 Tom Sexton who continues his strong run on both the track and road. Under 17 Hargest rider Sam Miller also continued to demonstrate his pace with two second placings while Corbin Strong (Southland Boys) completed both third placings.

Track Nationals Double New Zealand record breaker Ellesse Andrews, from Mount Aspiring College, was just pipped for gold in the time trial by college mate Phoebe Young, but came back strong to claim the U17 girls title in the road race.

2015 Sec school road champs 3TIME TRIAL RESULTS
Key: James Hargest College (JHC), Southland Girls’ High School (SGHS), Southland Boys’ High School (SBHS), Mount Aspiring College (MAC), Columba College (CC), King’s High School (KHS), Otago Boys’ High School (OBHS), Verdon College (VC), Kavanagh College (KC), Gore High School (GHS)

Under 13 Girls
1 Mila Rollo CC 4.59.34; 2 Jody Syme CC 5.15.32

Under 15 Girls
1 Emily Paterson JHC 4.13.26; 2 Camryn Akeroyd JHC 4.23.59; 3 Thirza Smith CC 4.29.31; 4 Grace Milne SGHS 4.33.48; 5 Shakina Mirfin SGHS 4.33.71; 6 Lily Smart CC 5.12.18; 7 Sophie Nelson CC 5.15.78; 8 Ally McLeod JHC 5.23.27

Under 15 Boys
1 Hunter Gough JHC 4.44.12; 2 Hamish Turnbull SBHS 5.20.82

Under 17 Girls
1 Phoebe Young MAC 8.14.56; 2 Ellesse Andrews MAC 8.34.01; 3 Tayla Lumsden SGHS 9.13.52; 4 Madeleine Gough JHC 9.16.76; 5 Megan Foley CC 9.34.65; 6 Zoe Murrell CC 9.38.06; 7 Hannah Rogers CC 9.46.03; 8 Holly Cameron CC 9.56.06; 9 Jamie Preston CC 10.26.81; 10 Ella Bennett CC 10.36.65; 11 Lucy Stephens CC 10.58.06

Under 17 Boys
1 Hamish Keast JHC 7.10.77; 2 Sam Miller JHC 7.16.00; 3 Corbin Strong SBHS 7.29.39; 4 Kain Bowles JHC 7.44.41; 5 Ewan Syme OBHS 7.48.21; 6 Mitchell Morris VC 7.56.26; 7 Jamie McIntyre JHC 8.05.86; 8 Nepia Ruwhiu JHC 8.11.96; 9 Ronan Ferguson SBHS 8.40.22; 10 Caleb Turnbull JHC 8.52.83; 11 Turk Turnbull JHC 9.38.92; 12 Bradley Jenner JHC 9.45.35

Under 19 Girls
1 Mikayla Harvey MAC 7.40.06; 2 Ella Harris CC 7.56.83; 3 Bailey Saville CC 8.13.76; 4 Ruby Knight CC 8.19.97; 5 Phoebe Swale CC 8.37.54; 6 Becky Kerr KC 8.53.43; 7 Emma Cumming SGHS 8.54.09; 8 Phoebe Pegg CC 10.24.04; 9 Vic Baldwin SGHS 12.20.43

Under 19 Boys
1 Tom Sexton JHC 6.54.37; 2 Kees Duyvestyen KHC 7.02.46; 3 Lachie McGregor OBHS 7.16.96; 4 Will Sutherland GHS 7.18.41; 5 Brayden Stephens JHC 7.27.45; 6 Hayden Strong SBHS 7.31.10; 7 Jack Pedler JHC 7.38.58; 8 Matthew Nunn JHC 7.47.81; 9 Hamish Beadle JHC 7.53.60; 10 Tom Wylie JHC 8.05.34; 11 Jack Cannon SBHS 8.20.01; 12 Tom Sarikarin JHC 8.27.55; 13 Bradly Knipe SBHS 10.04.76

2015 Sec school road race champs 2

ROAD RACE RESULTS

1st = 6 points; 2nd = 4 points; 3rd = 1 point

Under 13 Girls
1 Mila Rollo CC; 2 Jody Syme CC
Under 15 Girls
1 Emily Paterson, JHC; 2 Camryn Akeroyd JHC; 3 Thirza Smith CC
Under 15 Boys
1 Hunter Gough JHC; 2 Hamish Turnbull SBHS 
Under 17 Girls
1 Ellesse Andrews MAC; 2 Phoebe Young MAC; 3 equal Tayla Lumsden SGHS, Madeleine Gough JHC
Under 17 Boys
1 Hamish Keast JHC; 2 Sam Miller JHC; 3 Corbin Strong SBHS
Under 19 Girls
1 Mikayla Harvey MAC; 2 Ella Harris CC; 3 Bailey Saville CC
Under 19 Boys
1 Tom Sexton JHC; 2 Kees Duyvestyen KHS; 3 Hayden Strong; SBHS

Top School

1 James Hargest College 32 Points

2 Mount Aspiring College 12 Points

3 Columba College 9 Points

4 Southland Boys' High School 6 Points

5 Southland Girls' High School 3 Points

6 Otago Boys' High School 1 Point

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS