Date: Monday, 21 January 2013
Posted by: Cycling Southland

Sprint finish in the 2013 Gore to InvercargillMid South Canterbury's Nathan Adams claimed the 83rd Gore to Invercargill Road Classic tonight in a bunch sprint finish on Tay Street.

A strong field of 67 lined up in 9 bunches over 38 minutes for the start in Gore, facing blustery headwinds.

After the front three groups came together they were able to stay away and in the end Adams was able to hold off Michael Greaves by a rim to claim the win with Erin Criglington taking third overall.

Scratch marker Cam Karwowski claimed fastest time honours in 1 hour 36 minutes 48 seconds, making up over 32 minutes on the front of the race over the 70km race. Sequoia Cooper took out the Fastest Women title and Josh Haggerty the fastest junior.

Alistair Burnett on the front of a bunchFULL RESULTS

Overall:
1. Nathan Adams
2. Michael Greaves
3. Erin Criglington
4. Brendan Akeroyd
5. Georgia Timpany
6. Jeff Rooney
7. Laura Heywood
8. Matt Malcolm
9. Tony Wilkins
10. Wally Kopae

Fastest time: Cameron Karwowski

Fastest Junior: Josh Haggerty 

Fastest female: Sequoia Cooper

Brydone Hill Climb: 1. Sam Kopae; 2. Shirlene Rollo; 3. Wayne Murchland

Seaward Downs Hill Climb: 1. Tim Maynard; 2. Michael Greaves; 3. Alistair Green

2013 Results

1 Nathan Adams 2:08:53
2 Michael Greaves  
3 Erin Criglington  
4 Brendan Akeroyd  
5 Georgia Timpany  
6 Jeff Rooney  
7 Laura Heywood  
8 Matt Malcolm  
9 Tony Wilkins  
10 Wally Kopae  
11 Sam Kopae  
12 Max Anderson @ '4
13 Alan Milne  
14 Shirlene Rollo @ '7
15 Tim Maynard @ '10
16 Wayne Murchland @ '12
17 Marty Lohrey @ '14
18 Sequoia Cooper @ 2'55
19 Shane Fletcher  
20 Andy McIntyre  
21 Bruce Jones  
22 Neil Jamieson  
23 Neil Sutherland  
24 Sid Cumming  
25 Justin Evans  
26 Alistair Green @ 4'17
27 Paddy Daly @ 5'52
28 Jordan Gilmore  
29 Cameron Karwowski @ 5'55
30 Bradley Tuhi  
31 Josh Haggerty  
32 Brad Evans  
33 Luke MacPherson @5'58
34 Dillon Bennett  
35 Ant Leathart @ 6'10
36 Andrew Holden  
37 Alan Strong  
38 Brehan Cairns @ 7'01
39 Gary Gardiner  
40 Hamish Presbury  
41 Geoff Keogh  
42    
43 Paul Gough  
44 Garry Smith  
45 Andrew Lienert  
46 Geoff van Dam  
47 Chris Henderson  
48 Mike White  
49 Alistair Burnett  
50 Chad Adair @ 8'24
51 Ian Wright  
52 Sier Vermunt @ 9'12
53 Matt Zenovich  

Fastest Time

1 Cameron Karwowski 1:36.48
2 Brad Tuhi ST
3 Brad Evans ST

Fastest Junior Time

1 Josh Haggerty 1:40.48

Fastest Women's Time

1 Sequoia Cooper 1:55.48
2 Erin Criglington 1:57.53
3 Laura Heywood ST

Brydone Hill Climb

1 Sam Kopae
2 Shirlene Rollo
3 Wayne Murchland

Seaward Downs Hill Climb

1 Tim Maynard
2 Michael Greaves
3 Alistair Green

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS