Date: Friday, 24 August 2012
Posted by: Cycling Southland

Fernando celebrates Omnium winColombia’s Fernando Gaviria Rendon recovered from two crashes on the first night to dominate the men’s omnium on the third day of finals at the UCI Juniors Track Cycling World Championships in Invercargill, New Zealand.

Gaviria Rendon had a practice start tonight to see if he was able to manage with his bumps and bruises after two heavy falls. The 18-year-old did more than that, finishing third in the individual pursuit, fourth in the scratch race and third in the 1000m time trial.

He finished with 15 points, well clear of Jon Dibben (GBR), who edged out Australia’s Tirian McManus by one point for the silver medal after winning the final time trial.

“I am very happy to have a first place in the Junior World Championships,” Gaviria Rendon said. “In the beginning I didn’t really expect [the win] but would like to thank my coach.”

Gaviria Rendon came to the championships with plenty of credentials as the junior road, time trial, team pursuit and scratch race national champion.

Dibben had a strong second night winning the pursuit and kilo, with Japan’s Takuya Takashi winning the scratch race.

Russian sprinter Daria Shmeleva lived up to her nickname, the “Pocket Rocket”, when she won the gold medal in the women’s sprint final.

Shmeleva won the gold medal in two straight rides in the best of three race final over Australian Caitlin Ward.

The Russian, who is the world record holder over the 500m time trial, rode down Ward in the first final and dominated the second to claim the gold.

“I rode more than 120 per cent because I could not do more than I did to win,” said the Russian. “For this event I have been training since the last Junior Worlds after I got my first gold medal in team sprint from last year.”

New Zealand’s Paige Paterson took out the bronze medal in two rides over American Jennifer Valente, who earlier was relegated after crossing the line first in the final of the women’s scratch race.

Georgia Baker bagged the sixth gold medal for Australia when she won the women’s 7.5km scratch race in a tight finish from New Zealand’s Sophie Williamson.

Defending world champion Jennifer Valente was relegated from gold despite crossing the line first for not holding her line in the last 200m.

Throughout the race it was the New Zealander who was the aggressor, but was unable to break the field.

The Australian Baker crashed mid-race but was able to rejoin and recover sufficiently to claim the title.

Meanwhile defending champion Taylah Jennings (AUS) has the lead after three events in the women’s omnium, winning all three races today.

Results day 3:

Men’s sprint qualifiers: Jacob Schmid (AUS) 10.447, 1; Santiago Ramirez Morales (COL) 10.526, 2; Jakub Vyvoda (CZE) 10.540, 3; Zachary Shaw (AUS) 10.564, 4; Zac Williams (NZL) 10.588, 5; Alexander Sharapov (RUS) 10.615, 6; Emerson Harwood (AUS) 10.628, 7; Tom Beadle (NZL) 10.694, 8; Joakim Albert (CAN) 10.694, 9; Matthew Rotherham (GBR) 10.712, 10; Vladislav Fedin (RUS) 10.739, 11; David Sojka (CZE) 10.764, 12; Jeremy Presbury (NZL) 10.787, 13; Emmanuel Mejia (MEX) 10.793, 14; Eric Johnstone (CAN) 10.934, 15; Conor Klupar (USA) 10.962, 16; Alexey Lysenko (RUS) 10.965, 17; Oliver Valensuela (MEX) 10.992, 18; Kaleb Kock (USA) 11.014, 19; Artsiom Zaitsau (BLR) 11.017, 20; Renzo Amoroso (ARG) 11.020, 21; Vladislav Novik (BLR) 11.072, 22; Ryosuke Saeki (JPN) 11.088, 23; Malek McCrone (MAS) 11.111, 24.

Round 1: Schmid bt McCrone, Ramirez Morales bt Saeki, Vyvoda vt Novik, Shaw bt Amoroso, Williams bt Zaitsau, Sharapov bt Koch, Harwood bt Valenzuela, Beadle bt Lysenko, Albert bt Klupar, Rotherham bt Johnstone, Fedin bt Mejia, Sojka bt Presbury.

Round 2: Schmid bt Sojka, Morales bt Fedin, Vyvoda bt Rotherham, Shaw bt Albert, Beadle bt Williams, Harwood bt Sharapov.

Repechage (winner to quarterfinals): heat 1: Sharapov 1, Sojka 2, Albert 3. Heat 2: Rotherham 1, Fedin 2, Williams 3.

Quarterfinals: Schmid bt Rotherham 2-1, Ramirez Morales bt Sharapov 2-0, Harwood bt Vyvoda 2-0, Shaw bt Beadle 2-0.

Fifth to eighth: Beadle 5, Rotherham 6, Vyvoda 7, Sharapov 8.

Women’s sprint, semifinals: Caitlin Ward (AUS) bt Paige Paterson (NZL) 2-0, Daria Shmeleva (RUS) bt Jennifer Valente (USA) 2-0.

Bronze medal ride: Paterson bt Valente 2-0. Gold medal ride: Shmeleva bt Ward 2-0.

Men’s Omnium: Flying lap: Jon Dibben (GBR) 1, Ferando Gaviria Rendon (COL) 2, Tirian McManus (AUS) 3. Points: Gaviria Rendon 1, Raman Tsishkou (BLR) 2, Dmitry Strahov (RUS) 3. Elimination: Vladyslav Kreminskyi (UKR) 1, Gaviria Rendon 2, Strahov 3. Individual pursuit: Dibben 1, McManus 2, Gaviria Rendon 3. Scratch race: Takuya Takashi (JPN) 1, Jonas Rickaert (BEL) 2, Maxime Froidevaux (SUI) 3. Time Trial: 

Final standings: Gaviria Rendon 15 points, 1; Dibben 22, 2; McManus 23, 3; Dmitry Strahov (RUS) 35, 4; Vladyslav Kreminskyi (UKR) 39, 5.

Women’s 7.5km scratch race: Georgia Baker (AUS) 1, Sophie Williamson (NZL) 2, Sharna Dalving (BEL) 3.

CAPTION: Ferando Gaviria Rendon (COL) celebrates victory in the men’s omnium. CREDIT JAMES JUBB

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS