Date: Thursday, 09 February 2012
Posted by: Cycling Southland

Friday Night Junior Racing – 9 February

We had an awesome fun night of racing last Friday, with good numbers and some speedy looking riders as we get closer to Nationals.  It was a good chance for riders to practice Individual Pursuits, 500m Time Trials and some Derbys, trying out different bar set ups, tactics and set techniques. The last few weeks are about fine tuning and coming out all gun blazing on February 29 ... Watch out!!

750m Derby
1                     Taz O’Connell
2                     Flynn Sinclair
3                     Hunter Gough

750m Derby
1                     Josh Carpenter
2                     Tom Sexton
3                     Brayden Stephens

750m Derby
1                     Hamish Beadle
2                     Hayden Strong
3                     Kain Bowles

750m Derby
1                     Emma Cumming
2                     Aly Doherty
3                     Maddy Gough

500m Time Trials
Anton O’Connell 42.19
Josh van den Arend 39.76
Liam Haggerty 38.68
Katrina Carpenter 48.67
Kate Wilson 46.30
Libby Bayne 42.46

2000m Individual Pursuit
Sophie McMurdo 2.52.59
Brooke Brazier 2.52.41
Laura Heywood 2.44.80
Makayla Smith 3.00.90
Georgia Vessey 2.53.9
Nick Kergozou 2.19.20
Georgia Vessey 2.53.91

750m Derby
1                     Taz O’Connell
2                     Hunter Gough
3                     Flynn Sinclair

750m Derby
1                     Emma Cumming
2                     Aly Doherty
3                     Corbin Strong

750m Derby
1                     Tom Sexton
2                     Hayden Strong
3                     Kain Bowles

750m Derby
1                     Hamish Beadle
2                     Josh Carpenter
3                     Brayden Stephens

U17 – 8 Lap Scratch Race
1                     Nick Kergozou
2                     Liam Haggerty
3                     Laura Heywood

U15 - 6 Lap Scratch Race
1                     Emma Cumming
2                     Corbin Strong
3                     Aly Doherty

U15 - 8 Lap Scratch Race
1                     Josh Carpenter
2                     Hamish Beadle
3                     Hayden Strong

U 17 Mystery Distance
1                     Nick Kergozou
2                     Josh van den Arend
3                     Liam Haggerty

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS