Date: Thursday, 20 December 2012
Posted by: Cycling Southland

Junior Racing

We had some good fields for the last night of Junior Racing for 2012, and it was awesome to see some of the �new� riders, who have spent the year playing catch up on the �old� riders, mixing it up and finishing in the top 3 � great work you guys!

Rider of the night went jointly to Ronan Ferguson and Blake Tempero � both of these guys improving hugely to be placing consistently in the top 3 of their grades.

A big thank you goes out to all those who have helped run Junior Racing this year, especially Marie Muhl, who is a superwoman!

See you all at racing on Tuesday 8�January 6pm!

Junior Results
C Grade Scratch Race � 4 Laps
1 Ronan Ferguson
2 Tailah Boniface
3 Lucy Dawkes

B Grade Scratch Race � 7 Laps
1 Emma Cumming
2 Makayla Smith
3 Bronwyn Graham

A Grade Scratch Race � 9 Laps
1 Hayden Strong
2 Jack Pedler
3 Josh Officer

C Grade Points Race
1 Ronan Ferguson � 15 Points
2 Lucy Dawkes � 8 Points
3 Emily Paterson � 6 Points
4 Tailah Boniface � 4 Points

B Grade Points Race
1 Makayla Smith � 12 Points
2 Emma Cumming � 7 Points
3 Blake Tempero � 6 Points
4 Bronwyn Graham � 5 Points

A Grade Points Race
1 Josh Carpenter � 14 Points
2 Hayden Strong � 13 Points
3 Tom Sexton � 8 Points
4 Brayden Holland � 5 Points

C Grade Handicap
1 Lucy Dawkes
2 Katie Forde
3 Tailah Boniface

B Grade Handicap
1 Blake Tempero
2 Bronwyn Graham
3 Emma Cumming

A Grade Handicap
1 Bradly Knipe
2 Samuel Miller
3 Mitchell Morris


Senior Racing

Good numbers in the A & B Grade fields and the bribe of chocolate santas and magic
elves, made for some great track racing!��Stand out riders were Joe Archer, Aimee Burns, Karl Watson and Josh Haggerty, with Dillon Bennett also up there pushing Josh hard.�|

Thank you to Prince Wai-nay (Waine) for riding the motorbike for all the Keirins and the Motorpaced Scratch at the end and Maree for helping with the lapboard � much appreciated!

Great stuff team, we have had an awesome season of track racing and I am looking forward to hooking back into it on Tuesday 8�January at 7pm.� See you there!

Senior Results
B & C Grade Scratch Race
1 Joe Archer
2 Aimee Burns
3 Sequoia Cooper

A Grade Scratch Race
1 Josh Haggerty
2 Dillon Bennett
3 Mike White

Keirin � Heat 1
1 Aimee Burns
2 Jen Muhl
3 Libby Bayne

Keirin Heat 2
1 Natasha Hansen
2 Sequoia Cooper
3 Georgia Vessey

Keirin Heat 3
1 Josh van den Arend
2 Joe Archer
3 Brendan Akeroyd

Keirin Heat 4
1 Wally Kopae
2 Anton O�Connell
3 Grant Toomey�

Keirin Heat 5
1 Karl Watson
2 Josh Haggerty
3 Lee Evans

B & C Grade Points Race
1 Joe Archer � 6 Points
2 Sequoia Cooper � 6 points
3 Grant Toomey � 5 Points

A Grade Points Race
1 Josh Haggerty � 14 Points
2 Dillon Bennett � 11 Points
3 Mike White � 6 Points

Keirin Finals
Race 1
1 Tim Maynard
2 Derek Tan
3 Brett Harris

Race 2
1 Ant Leathart
2 Andrew Lienert
3 Laura Heywood

Race 3
1 Neil Familton
2 Brendan Akeroyd
3 Grant Toomey

Race 4
1 Lee Evans
2 Mike White
3 = Joe Archer and Anton O�Connell

Race 5 � FINAL
1 Karl Watson
2 Josh Haggerty
3 Natasha Hansen

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS