National Track Champs Poster Web Banner

Home | News | Video | Photos | Programme | Results | Points Table | Competitors | Sponsors | Newsletter | Officials | Archive | Records | Facebook

Elite Championships

Friday 25th February 

Morning 2 hrs approx 11 am

Event 1: WE Women 250m Time Trial Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 2: ME Men 250m Time Trial Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 3: WE Women 3000m Individual Pursuit Qualifying (also Omnium 1) Fastest 4 to Finals 

Event 4: WE Women 250m Time Trial FINAL

Event 5: ME Men 250m Time Trial FINAL

Night 2 hrs approx 6.30 pm

Event 6: Para-cycling Women 500m TT FINAL

Event 7: WE Women 500m Team Sprint Qualifying Fastest 4 to Finals

Award Ceremonies (3 events)

Event 8: WE Women 3000m Individual Pursuit FINAL

Event 9: Para-cycling Men’s 1000m Time Trial FINAL

Event 10: ME Men 1000m Time Trial FINAL (also Omnium 1)

Award Ceremonies (3 events)

Event 11:  WE Women 500m Team Sprint FINAL

Award Ceremony

Saturday 26th February 

Morning 3 hrs 30 min. approx 11 am

Event 12: WE Women Sprint Qualifying   Fastest 8 to Quarter Finals        

Event 13: ME Men Keirin First Round

Event 14: WE Women Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 15: Para-cycling Women 3000m Individual Pursuit Qualifying (Individual and Tandem)

Event 16: Para-cycling Men 3000m Individual Pursuits Qualifying (C1,C2,C3)

Event 17: Para-cycling Men 4000m Individual Pursuits Qualifying (C4,C5)

3rd ride (if required) Event 14

Event 18: ME Men 4000m Individual Pursuit Qualifying (also Omnium 2) Fastest 4 to Finals

Event 19: ME Men Kerin Repecharge

Event 20: WE Women Flying Lap (Omnium 2)

Event 21: WE Women Sprint 5th – 8th 

Event 22: ME Men Scratch Race Qualifying Heat (10km non Omnium riders only)

Night 3 hrs approx 6.30 pm

Event 23: ME Men Keirin Second Round First 3 to Final 1- 6; rest to Final 7- 12

Event 24: WE Women Sprint Semi Finals (1st ride)

Event 25: Para-cycling Women 3000m Individual Pursuit FINAL (Individual and Tandem)

Event 26: Para-cycling Men 3000m Individual Pursuits FINAL (C1,C2,C3)

Event 27: Para-cycling Men 4000m Individual Pursuits FINAL (C4,C5)

Event 28: ME Men 4000m Individual Pursuit FINAL

              WE Women Sprint Semi Finals (2nd ride)

Event 29: WE Women Elimination (Omnium 3)

3rd ride (if required) Event 24

Event 30: ME Men Keirin FINAL (7-12 and 1-6)

Award Ceremonies (3 events)

Event 31: WE Women Sprint FINAL (1st ride)

Event 32: WE Women 20km Points Race FINAL (also Omnium 4)

              WE Women Sprint FINAL (2nd ride)

Event 33: ME Men 15km Scratch Race FINAL (also Omnium 3)

3rd ride (if required) Event 31

Award Ceremonies (3 events)

Sunday 27th February 

Morning 2 hrs 30 min. approx 11 am

Event 34: ME Men Sprint Qualifying Fastest 8 to Quarter Finals

Event 35: WE Women Keirin First Round

Event 36: ME Men Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 37: Para-cycling Team Sprint Qualifying (only 1-2 teams)

Event 38: WE Women Keirin Repecharge

3rd ride (if required) Event 36

Event 39: ME Men Flying Lap (Omnium 4)

Event 40: ME Men Sprint Semi Finals (1st ride)

Event 41: ME Men Points Race Heat (20km non Omnium riders only) 

                ME Men Sprint Semi Finals (2nd ride)

Event 42: WE Women Keirin Second Round First 3 to Final 1- 6; rest to Final 7- 12

3rd ride (if required) Event 40

Event 43: Para-cycling Women Tandem 1000m (Worlds Qualifier)

Night 3 hrs approx 6.30 pm

Event 44: ME Men Sprint FINAL (1st ride)

Event 45: WE Women Keirin FINAL (7-12 and 1-6)

   ME Men Sprint FINAL (2nd ride)

Event 46: ME Men Elimination (Omnium 5)

3rd ride (if required) Event 44

Event 47: WE Women 10km Scratch Race FINAL (also Omnium 5)

Event 48: Para-cycling Team Sprint FINAL (only 1-2 teams)

Event 49: ME Men 750m Team Sprint Qualifying Fastest 4 Teams to Finals

Event 50: ME Men 30km Points Race FINAL (also Omnium 6)

Award Ceremonies (6 events including Omnium)

Event 51: WE Women 500m Time Trial FINAL (also Omnium 6)

Event 52: ME Men 750m Team Sprint FINAL

Award Ceremonies (3 events including Omnium) 

NOTE: Omnium riders are automatically entered for the individual events that form part of the Omnium. They are considered as qualified for the Final of scratch and Points races. Qualifying heats will be held for those riders entering for Scratch and Points races only to make up a maximum field for the respective Finals if the total combined entries exceed the track safety limit.


Age Group Champs

Tuesday 1 March 2011

(10.00 a.m.) 3hrs estimated

Event 1: W19 Women Sprint Qualifying Fastest 8 qualifiers to Quarter Finals

Event 2: M19 Men Sprint Qualifying Fastest 8 qualifiers to Quarter Finals

Event 3: W19 Women Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 4: M19 Men Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 5: W17 Girls Scratch Race Heats (3km)

  3rd ride (if required) Events 3 and 4 First 8 in each heat to Final

Event 6: M17 Boys Points Race Heats (7.5km) First 8 in each heat to Final

Event 7: Open Women 3000m Team Pursuit Qualifying Fastest 4 qualifiers to Final

Event 8: W19 Women Sprint Semi Finals (Best of 3)

Event 9: M19 Men Sprint Semi Finals (Best of 3)

Event 10: Open Men 4000m Team Pursuit Qualifying Fastest 4 qualifiers to Final

Event 11: W19 Women Sprint 5th – 8th

Event 12: M19 Men Sprint 5th – 8th 

3rd ride (if required) Events 8 and 9

(6.30 p.m.) 3hrs 45mins estimated

Event 13: W17 Girls 500m Time Trial FINAL

Event 14: M17 Boys 500m Time Trial FINAL

Event 15: W19 Women Sprint FINAL (Best of 3)

Event 16: M19 Men Sprint FINAL (Best of 3)

Event 17: MM3 Men 5km Scratch Race FINAL    

Event 18: MM2 Men 7.5km Scratch Race FINAL

3rd ride (if required) Events 15 and 16

Medal Presentations (6)

Event 19: MM1 Men 10km Scratch Race FINAL

Event 20: W17 Girls 5km Scratch Race FINAL

Event 21: Open Women 3000m Team Pursuit FINAL  

Event 22: Open Men 4000m Team Pursuit FINAL      

Medal Presentations (4)

Event 23: M17 Boys 10km Points Race FINAL

Medal Presentation

Wednesday 2 March 2011

(10.00 a.m.) 3hrs 40mins estimated

Event 24: M17 Boys 3000m Team Pursuit Qualifying Fastest 4 qualifiers to Finals

Event 25: W17 Girls 2000m Team Pursuit Qualifying Fastest 4 qualifiers to Finals

Event 26: W19 Women Keirin First Round

Event 27: M19 Men Keirin First Round

Event 28: W15 Girls 200m Derby Heats

Event 29: M15 Boys 200m Derby Heats

Event 30: W19 Women Flying Lap (Omnium 1)

Event 31: M19 Men Flying Lap (Omnium 1)

Event 32: W19 Women Keirin Repecharge

Event 33: M19 Men Keirin Repecharge

Event 34: W15 Girls 200m Derby Semi Finals

Event 35: M15 Boys 200m Derby Semi Finals

Event 36: M17 Boys Scratch Race Heats (5km) First 8 in each heat to Final

Event 37: W19 Women Keirin Semi Finals First 3 to Final 1-6, rest to Final 7-12

Event 38: M19 Men Keirin Semi Finals First 3 to Final 1-6, rest to Final 7-12

(6.30 p.m.) 3hrs 45mins estimated

Event 39: W17 Girls 2000m Team Pursuit FINAL

Event 40: M17 Boys 3000m Team Pursuit FINAL

Event 41: W15 Girls 200m Derby FINAL

Event 42: M15 Boys 200m Derby FINAL    

Event 43: WM2 Women 500m Time Trial FINAL

Event 44: WM1 Women 500m Time Trial FINAL

Medal Presentations (6)

Event 45: MM3 Men 500m Time Trial FINAL

Event 46: MM2 Men 500m Time Trial FINAL

Event 47: MM1 Men 750m Time Trial FINAL

Event 48: W19 Women Keirin FINAL (7-12 and 1-6)  

Event 49: M19 Men Keirin FINAL (7-12 and 1-6)

Medal Presentations (5)

Event 50: W19 Women Elimination (Omnium 2)

Event 51: M19 Men Elimination (Omnium 2)

Event 52: W17 Girls 7.5km Points Race FINAL

Event 53: M17 Boys 7.5km Scratch Race FINAL

Medal Presentations (2)

Thursday 3 March 2011

(10.00 a.m.) 2hrs 40mins estimated

Event 54: MM3 Men 2000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 55: MM2 Men 3000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 56: MM1 Men 3000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 57: W17 Girls 2000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 58: M17 Boys 2000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 59: Masters Men Team Sprint (min 120 years) Qualifying Fastest 4 to Finals

(6.30 p.m.) 3hrs 20mins estimated

Event 60: W15 Girls 500m Time Trial FINAL

Event 61: M15 Boys 500m Time Trial FINAL

Event 62: MM3 Men 2000m Individual Pursuit FINAL

Event 63: MM2 Men 3000m Individual Pursuit FINAL  

Event 64: MM1 Men 3000m Individual Pursuit FINAL

Medal Presentations (5)

Event 65: W17 Girls 2000m Individual Pursuit FINAL

Event 66: M17 Boys 2000m Individual Pursuit FINAL

Event 67: W19 Women 500m Time Trial FINAL (also Omnium 3)    

Medal Presentations (3)

Event 68: Masters Men Team Sprint (min 120 years) FINAL

Event 69: M19 Men 1000m Time Trial FINAL (also Omnium 3)

Medal Presentations (2)

Friday 4 March 2011

(10.00 a.m.) 3hrs 15min estimated

Event 70: W19 Women 2000m Individual Pursuit Qualifying (also Omnium 4) Fastest 4 to Finals

Event 71: M19 Men 3000m Individual Pursuit Qualifying (also Omnium 4) Fastest 4 to Finals

Event 72: WM2 Women 2000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 73: WM1 Women 2000m Individual Pursuit Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 74: W15 Girls Points Race Heats (4km) First 6 in each heat to Final

Event 75: M15 Boys Points Race Heats (5km) First 6 in each heat to Final

Event 76: W17 Girls 500m Team Sprint Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 77: M17 Boys 750m Team Sprint Qualifying Fastest 4 to Finals

Event 78: W19 Women Scratch Race Heat (5km) (non Omnium riders)

Event 79: M19 Men Scratch Race Heat (7.5km) (non Omnium riders)

(6.30 p.m.) 4hrs estimated

Event 80: W19 Women 2000m Individual Pursuit FINAL

Event 81: M19 Men 3000m Individual Pursuit FINAL

Event 82: WM2 Women 2000m Individual Pursuit FINAL

Event 83: WM1 Women 2000m Individual Pursuit FINAL  

Medal Presentations (4)

Event 84: W15 Girls 5km Points Race FINAL

Event 85: M15 Boys 7.5km Points Race FINAL

Event 86: W17 Girls 500m Team Sprint FINAL

Event 87: M17 Boys 750m Team Sprint FINAL

Medal Presentations (4)

Event 88: MM3 Men 10km Points Race FINAL

Event 89: MM2 Men 15km Points Race FINAL

Event 90: MM1 Men 20km Points Race FINAL

Event 91: W19 Women 7.5km Scratch Race FINAL (also Omnium 5)    

Medal Presentations (4)

Event 92: M19 Men 10km Scratch Race FINAL (also Omnium 5)

Medal Presentation

Saturday 5 March 2011

(10.00 a.m.) 3hrs 45mins estimated

Event 93: M17 Boys Sprint Qualifying Fastest 12 to First Round

Event 94: W17 Girls Sprint Qualifying Fastest 8 to Quarter Finals

Event 95: M17 Boys Sprint First Round Winners to Quarter Finals, losers to Repecharge

Event 96: W15 Girls Scratch Race Heats (1500m) First 6 in each heat to Final

Event 97: M17 Boys Sprint Repecharge Winners to Quarter Finals

Event 98: M15 Boys Scratch Race Heats (2000m) First 6 in each heat to Final

Event 99: W17 Girls Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 100: M17 Boys Sprint Quarter Finals (Best of 3)

Event 101: W19 Women 500m Team Sprint Qualifying Fastest 4 Teams to Final

Event 102: M19 Men 750m Team Sprint Qualifying

3rd ride (if required) Events 99 and 100 Fastest 4 Teams to Final

Event 103: Masters Men 3000m Team Pursuit Qualifying (120 yrs min) Fastest 4 Teams to Final

Event 104: W17 Girls Sprint 5th – 8th

Event 105: M17 Boys Sprint 5th – 8th

Event 106: W17 Girls Sprint Semi Finals (Best of 3)

Event 107: M17 Boys Sprint Semi Finals (Best of 3)

Event 108: M19 Men Points Race Heat 12.5km (non Omnium riders)

3rd ride (if required) Events 106 and 107        

(6.30 p.m.) 3hrs 10mins estimated

Event 109: W15 Girls 1500m Scratch Race FINAL

Event 110: M15 Boys 2000m Scratch Race FINAL

Event 111: W19 Women 500m Team Sprint FINAL

Event 112: M19 Men 750m Team Sprint FINAL

Medal Presentations (4)

Event 113: Masters Men 3000m Team Pursuit FINAL (120 years min)

Event 114: W17 Girls Sprint FINAL (Best of 3)

Event 115: M17 Boys Sprint FINAL (Best of 3)

Event 116: W19 Women 15km Points Race FINAL (also Omnium 6)

3rd ride (if required) Events 114 and 115

Medal Presentations (5 including Omnium)

Event 117: M19 Men 20km Points Race FINAL (also Omnium 6)

Medal Presentations (2 including Omnium)

EVENT INFORMATION

Maximum starters allowed in any event on 250m track:

Junior Under 15 12 riders

Junior Under 17 16 riders

Junior Under 19 20 riders

Open and Masters 24 riders

Masters 1 (MM1 and WM1) includes Masters Cat 1 and 2 Road

Masters 2 (MM2 and WM2) includes Masters Cat 3 and 4 Road (Women Cat 3 and above) 

Masters 3 (MM3) includes Masters Cat 5 and above Road

Masters Men Team Pursuit: Team of 3 riders with a combined age of at least 120 years

Masters Men Team Sprint: Team of 3 riders with a combined age of at least 120 years

Under 15 Derby events are run over 3 laps, and timed over the last 200 metres

Centres may enter two teams for each team event

Open Team Pursuit is for riders from the Elite, Under 19 and Masters categories 

A Pool system will operate for those riders who are unable to represent their centre in the team events. 

Composite teams will be made up by the Commissaires from entries received from Team Managers. 

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS