Age Group Champs (feat U19 Omniums) - 9 to 13 March 2016

 

Home | News | Video | Photos | Programme | Rider List | Points Table | Competitors
Entry Form | Entry Information and Criteria | Officials | Archive | Records | Facebook

 

Live Blog 2016 Age Group Track National Championships & U19 Omnium
 



Cycling Southland and Invercargill welcomes the country's best Age Group track cyclists for the 2016 Track Nationals. The battle for the National Points Shield is decided now.

Entry is $10 tickets from ILT Stadium Southland, or $5 at the door during day sessions

Wednesday 9 March                       5.00pm | Adult $10.00, u16 Free
Thursday 10 March                         9.30am | Adult $5.00
Thursday 10 March                         6.00pm | Adult $10.00, u16 Free
Friday 11 March                               9.30am | Adult $5.00
Friday 11 March                               6.00pm | Adult $10.00, u16 Free
Saturday 12 March                          9.30am | Adult $5.00
Saturday 12 March                          6.00pm | Adult $10.00, u16 Free
Sunday 13 March                             9.30am | Adult $10.00, u16 Free (admission for full day)
Week Pass $45

Team Track Training Schedule

Results 2016 Age Group Track Nationals

 

  Wednesday 9 March 2016   3:00pm
       
  Team Managers Meeting    
         
  Wednesday 9 March 2016     5:00pm
Event Programme Minutes    Details
1 Under 15 Girls 500m Time Trial Final  20   Results
2 Under 15 Boys 500m Time Trial Final  20   Results 
3 Under 17 Girls 500m Time Trial Final  30   Results - updated from earlier
4 Under 17 Boys 500m Time Trial Final  40   Results
  Awards Presentations x 4 15    
5 Masters Women 6  500m Time Trial Final    5    
6 Masters Women 5 500m Time Trial Final    5 1 heat            Results
7 Masters Women 4  500m Time Trial Final  10 2 heats Results
8 Masters Women 3 500m Time Trial Final  10 3 heats Results
9 Masters Women 2 500m Time Trial Final  10 2 heats Results
10 Masters Women 1 500m Time Trial Final 10 2 heats Results
  Award Presentations x up to 6 15    
10a Masters Men 8+ 500m Time Trial Final  5 1 heat Results
10b Masters Men 7 500m Time Trial 5 1 heat Results
11 Masters Men 6 500m Time Trial Final 10 1 heat Results
12 Masters Men 5 500m Time Trial Final 10 2 heats Results
13 Masters Men 4 500m Time Trial Final 10 5 heats Results
  Award Presentations x up to 3 10    
14 Masters Men 3 750m Time Trial Final 15 6 heats Results
15 Masters Men 2 750m Time Trial Final  15 4 heats Results
  Award Presentations x 2 10    
16 Masters Men 1 750m Time Trial Final 15 2 heats Results
  Award Presentation x 1 5    
  Approximate session time   290 4 hrs 50 min  
         
  Thursday 10 March 2016     9.30am
Event Programme Minutes    Details
17 Masters Women 6 2000m Individual Pursuit Qualifying  10    
18 Masters Women 5 2000m Individual Pursuit Qualifying  10 1 heat Results
19 Masters Women 4 2000m Individual Pursuit Qualifying  15 2 heats Results
20 Masters Women 3 2000m Individual Pursuit Qualifying  15 2 heats Results
21 Masters Women 2 2000m Individual Pursuit Qualifying  15 2 heats Results
22 Masters Women 1 2000m Individual Pursuit Qualifying   20 2 heats Results
23 Under 17 Girls 2000m Individual Pursuit Qualifying  45 14 heats Results
24 Under 17 Boys 2000m Individual Pursuit Qualifying   50 14 heats Results
25 Under 15 Girls Points Race Heats (4k)  15   Straight final tonight
26 Under 15 Boys Points Race Heats (5k)  20 2 heats Heat 1 Results  Heat 2 Results
  Approximate session time   215 3 hrs 35mins  
         
  Thursday 10 March 2016     6.00pm
Event Programme Minutes                      Details
27 Masters Women 6 2000m Individual Pursuit Final   10    
28 Masters Women 5 2000m Individual Pursuit Final   10    
29 Masters Women 4 2000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
30 Masters Women 3 2000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
31 Masters Women 2 2000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
32 Masters Women 1 2000m Individual Pursuit Final   5 1 heat Results
33 Under 17 Girls 2000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
34 Under 17 Boys 2000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
  Award Presentations x 8 20    
35 Under 15 Girls 5k Points Race Final   15   Results
36 Under 15 Boys 7.5k Points Race Final   15   Results Amended result posted
37 Masters Men Cat 3 10k Points Race Final   20   Results
38 Masters Men Cat 2 15k Points Race Final   30   Results
  Award Presentations x 4 15    
39 Masters Men Cat 1 20k Points Race Final   35   Results
  Award Presentations x 1 5    
  Approximate session time   235 3 hrs 30 min  
         
  Friday 11 March 2016     9.30am
Event Programme Minutes    Details
40 Under 17 Boys Sprint Qualifying  45 26 heats Fastest 16 to 1st Round Results
40a Masters Men 8+ 2000m Individual Pursuit Final 5 1 heat Results
40b Masters Men 7 2000m Individual Pursuit Final 5 1 heat Results
41 Masters Men 6 2000m Individual Pursuit Final 5 1 heat Results
42 Masters Men 5 2000m Individual Pursuit Qualifying  10 2 heats Festest 4 to Final Results
43 Under 17 Boys Sprint 1st Round  30 8 heats winners to 1/4 Results
44 Masters Men 4 2000m Individual Pursuit Qualifying  15 3 heats Fastest 4 to Final Results
45 Masters Men 3 3000m Individual Pursuit Qualifying  20 5 heats Feastest 4 to Final Results
46 Masters Men 2 3000m Individual Pursuit Qualifying   15 3 heats Fastest 4 to Final Results
47 Masters Men 1 3000m Individual Pursuit Final 5 1 heat Results
48 Under 17 Boys Sprint Quarter Finals  10 4 heats Winners to Semis Results
49 Under 15 Girls Derby - Heats 10 4 heats 1st 2 to Semis Results
50 Under 15 Boys Scratch Race Heats (2k)  10 2 heats 1st 8 to Final Results
51 Under 17 Girls Scratch Race Heats (3k)   15 3 heats 1st 6 to Final Results 
52 Under 17 Boys Sprint 5th – 8th   5   Results
53 Under 15 Girls Derby Semifinals     5 First 2 to Final Results
54 Under 17 Boys 5k Scratch Race Heats   30 3 heats 1st 6 to Final Results
  Approximate session time   235 3 hrs 55 mins  
         
  Friday 11 March 2016     6:00pm
Event Programme Minutes    Details
55 Under 17 Boys Sprint Semi Final 1st ride  5    
56 Masters Men 6 2000m Individual Pursuit Final  10    
57 Masters Men 5 2000m Individual Pursuit Final  10 2 heats Results
58 Masters Men 4 2000m Individual Pursuit Final  10 2 heats Results
  Under 17 Boys Sprint Semi Final 2nd ride   5    
59 Masters Men 3 3000m Individual Pursuit Final  10 2 heats Results
60 Masters Men 2 3000m Individual Pursuit Final   10 2 heats Results
61 Masters Men 1 3000m Individual Pursuit Final   15    
  Under 17 Boys Sprint Semi Final 3rd ride  - If required 5   Results
62 Under 15 Girls Derby Final   5   Results
  Award Presentation x 7 20    
63 Under 17 Boys Sprint Final 1st ride   5   Results
64 Masters Women Cat 1, 2 & 3- 5k Scratch Race Final   10   Results
  Under 17 Boys Sprint Final 2nd ride  5    
65 Under 15 Boys 2k Scratch Race Final   5   Results
  Under 17 Boys Sprint Final - Third ride - if required  5    
66 Under 17 Girls 5k Scratch Race Final   10   Results
  Award Presentation x 4   15    
67 Under 17 Boys 7.5k Scratch Race Final  15   Results
  Award Presentation  x 1 5    
  Approximate session time   190 3hrs 10min  
         
  Saturday 12 March 2016     9:30am
Event Programme Minutes    Details
68 Under 17 Girls Sprint Qualifying    40 32 heats Fastest 16 to 1st round Results
69 Junior Under 19 Women (WJ) Omnium 1  15 Round 1: 7.5km Scratch Results
70 Under 17 Girls Sprint 1st Round 10 8 heats of 2 - winners to 1/4 Results
71 Junior Men Under 19 (MJ) Omnium 1 20 R1 10km Scratch Results
72 Under 17 Girls Sprint Quarter Finals     10 4 heats winners to semis Results
73 Masters Women Cat 1 (35-44) Keirin 1st Round  10    
73a  Masters Women Cat 2 & 3 (44+) Keirin 1st Round 10   Results
74 Masters Men Cat 3 Keirin 1st Round Heats 10   Depending on Numbers
75 Masters Men Cat 2 (45-54) Keirin 1st Round Heats 10 1st 2 to final Results
76 Masters Men Cat 1 (35-44) Keirin 1st Round Heats 10 1st 2 to final Results
77 Under 17 Girls Sprint 5th – 8th  5   Results
78 Under 15 Girls 1500m Scratch Race Heats     10 2 heats 1st 7 to final Results
78a Masters Men Cat 2 Keirin 2nd Round 10 2 heats 1st 3 to semis Results
79 Under 15 Boys Derby First Round   10 4 heats 1st 2 to semis Results
80 Under 17 Girls Points Race Heats (5k)    20 3 heats 1st 6 to final Results
81 Under 17 Boys Points Race Heats (7.5k)   30 3 heats 1st 6 to final Results
82 Under 15 Boys Derby Semifinals    5 2 heats 1st 2 to final Results
83 Junior Under 19 Women (WJ) Omnium 2  25 7 heats R2 2000m IP Results
  Approximate session time   230 4hrs 50min  
         
  Saturday 12 March 2016     6.00pm
Event Programme Minutes    Details
84 Junior Under 19 Men (MJ) Omnium 2 35 8 heats R2 3000m IP Results
85 Under 17 Girls Sprint Semifinals 1st ride  5    
86 Masters Men Cat 3 (55+) Keirin  Final 5   Results
87 Masters Men Cat 1 (35-44) Keirin  Final 10 Final 1-6, 7-12 Results
88 Masters Men Cat 2 (35-44) Keirin  Final 10 Final 1-6, 7-12 Results
  Under 17 Girls Sprint Semifinal 2nd ride   5   Results
89 Under 15 Girls 1500m Scratch Race Final  5   Results
  Under 17 Girls Sprint Semifinal 3rd ride  - If required 5    
90 Under 17 Boys 10k Points Race Final  15   Results
91 Under 15 Boys Derby Final   5   Results
92 Under 17 Girls Sprint Final 1st ride   5    
93 Masters Men Cat 3 5k Scratch Race Final  10   Results
  Under 17 Girls Sprint Final 2nd ride   5   Results
94 Junior Under 19 Women (WJ) Omnium 3  10 R3 Elimination Results
  Under 17 Girls Sprint Final 3rd ride  - If required 5    
  Award Presentations x 8 20    
95 Masters Men Cat 2 7.5k Scratch Race Final   15   Results
96 Masters Women Cat 1 (35-44)  Keirin Final   10   Results
96a Masters Women Cat 2 & 3 Keirin Final 10   Results
97 Under 17 Girls 7.5k Points Race Final  15   Results
  Award Presentations x 3  10    
98 Junior Under 19 Men (MJ) Omnium 3 15 R3 Elimination Results
  Approximate session time   220 3hrs 40min  
         
  Sunday 13 March 2016     9.30am
Event Programme Minutes    Details
99 Under 17 Girls 500m Team Sprint Qualifying   15 Fastest 4 to Final Results
100 Under 17 Boys 750m Team Sprint Qualifying  15 Fastest 4 to Final Results amended result updated
101 Masters Women Cat 1, 2 & 3 500m Team Sprint Qualifying   10 Fastest 4 to Final Results
102 Masters Men Cat 1, 2, & 3 750m Team Sprint Qualifying   20 Fastest 4 to Final Results
103 Junior Under 19 Women (WJ) Omnium 4  15 6 heats 500m Time Trial Results
104 Junior Under 19 Men (MJ) Omnium 4 20 8 heats 1000m Time Trial Results
105 Under 17 Girls 3000m Team Pursuit Qualifying   35 Fastest 4 to Final Results
106 Under 17 Boys 3000m Team Pursuit Qualifying   45 Fastest 4 to Final Results amended result updated
  Approximate session time   175 2hrs 55min  
         
  Sunday 13 March 2016     2.00pm
Event Programme Minutes    Details
107 Under 17 Girls 500m Team Sprint Final  5   Results
108 Under 17 Boys 750m Team Sprint Final  10   Results
109 Masters Women Cat 1, 2 & 3  500m Team Sprint Final   5   Results
110 Masters Men Cat 1, 2, 3  750m Team Sprint Final   10   Results
  Award Presentations x 4   20    
111 Junior Under 19 Women (WJ) Omnium 5  10 Flying Lap Results
112 Junior Men (MJ) Omnium 5 15 Flying Lap Results
113 Masters Men Cat 1 10k Scratch Race Final   15   Results
114 Under 17 Girls 3000m Team Pursuit Final   10   Results
115 Under 17 Boys 3000m Team Pursuit Final   10   Results
  Award Presentations x 3   15    
116 Junior Women (WJ) Omnium 6 Final  25 15km Points Race Results
117 Junior Under 19 Men (MJ) Omnium 6 Final 30 20km Points Race Results
  Award Presentation x 2 10    
  Presentations of Trophies and Cups 5    
  Approximate session time   195 3hrs 15min  
         
Please note this programme is provisional and subject to change after entries close.
© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS