2018 ILT New Year Carnival

This popular New Year event is designed as another great lead-in to the National Track Championships. Held on Friday 19 and Saturday 20 January, racing starts nightly at 6.30pm.

Open Track sessions on Friday 20 from 1pm to 4.30pm and Saturday 21 January, from 11am to 4.30pm. $10 per rider, just sign in and leave money in the folder at the top of the tunnel please.

Don't forget to enter the Ascot Park Hotel Criteriums on Saturday morning from 10.30am.

Registrations for both events close Sunday 14 January - A $10 late fee will then apply.

 

2018 Carnival Programme

Registration powered by RegOnline

2016 ILT New Year Track Carnival

This popular New Year event is designed as another great lead-in to the National Track Championships. Held on Friday 20 and Saturday 21 January, racing starts nightly at 6.30pm.

Open Track sessions on Friday 20 from 12noon to 4.30pm and Saturday 21 January, from 11am to 4.30pm. $10 per rider, just sign in and leave money in the folder at the top of the tunnel please.

Don't forget to enter the Ascot Park Hotel Criteriums on Sunday 22 January and the Gore to Invercargill Road Classic on Thursday 19 January for open seniors.

View the Draft Carnival Programme and Entries 

Night One Results

Night Two Results

2016 ILT New Year Track Carnival

This popular New Year event is designed as another great lead-in to the Track Championships. This will again be held on Friday 22 and Saturday 23 January so get your entries in now.

Racing starts 6pm nightly

Night 1 Results

Night 2 Results

      New Year Carnival


Friday 16th – Saturday 17th January 2015


ILT NEW YEAR CARNIVAL

Great racing and excellent prize money on offer
Track racing features the Senior ILT Wheel Race and the OJ Henderson Junior Wheel Race 

SIT Zero Fees Velodrome  |  Open and Junior Grades  |  Racing starts 7pm each night.
Spectator tickets just $10 for adults, children under 12 free, Students and senior citizens $5.

View the Draft Programme

Night 1 Results      Night 2 Results

2015 Carnival Night 1 Gallery                                    Carnival Night 2
View Night 1 Photo Gallery - Courtesy Dianne Manson        View Night 2 Photo Gallery - Courtesy Dianne Manson

 

Form features at New Year Carnival

Karl Watson wins KeirinSome fine form meant some fierce battles on the boards last night as Cycling Southland’s ILT New Year Carnival kicked off action for 2014 at the SIT Zero Fees Velodrome.

With more than 100 entrants from around the country spread across elite, senior and age group fields, the first night of Carnival action ensured some well-contested racing across all grades as many continued their build up to the Track Nationals in March.

The women’s invitation keirin was a formidable battle of strength and wit as Southland’s elite printer Steph McKenzie said farewell before departing for Cambridge and held off Canterbury’s gritty battler Elizabeth Steel , from a fast returning to form Sequoia Cooper (Southland).

Meanwhile, the men’s open keirin saw Southland’s Karl Watson blaze down from the top of the track with three to go and hold off the persistent chase of the young guns and new BikeNZ Elite representatives Nick Kergozou in second, and Jeremy Presbury in third.

The Carnival action continues tonight (NB: Saturday 18), from 6.30pm and the New Year series will continue with the Ascot Park Hotel Criterium on Sunday morning from 10.30am and the 84th Gore to Invercargill Classic road race on Monday night.

Results from Night 1

Results from Night 2

ARCHIVE: Thrills and spills at New Year Carnival - Night 1 Review

Piet Bulling - Photo courtesy of Dianne MansonCycling Southland's New Year track cycling carnival featured thrills and spills on its opening night at Stadium Southland Velodrome tonight.

Riders across all grades fought fiercely throughout the programme, putting on a great show for the crowd and testing themselves in the lead in to Track Nationals.

<read more> <Night 1 Photo Gallery>

Carnival ends with a bang - Night 2 Review

Makayla Smith in the ILT New Year carnivalFull results and video highlights from the second night of racing at the ILT New Year Carnival at Stadium Southland Velodrome on Saturday night.

Mid South Canterbury's Jack Ford and Southland's Tom Beadle took Wheel Race victories in the feature races on the final night of Cycling Southland's ILT New Year Track Carnival on Saturday. <read more> <Night 2 Photo Gallery>

 

FRIDAY 18TH JANUARY7:00PM
1. U13 Girls and Boys Derby Final results
2. U15 Girls and Boys Derby Heats (x3) results
3. U17 Girls Points Race results
4. U17 Boys Points Race results
5. Div 1 Women Mystery Preme Scratch Race results
6. Div 2 Men Mystery Preme Scratch Race results
7. Div 1 Men Mystery Preme Scratch Race results
8. Open Invitational Women Keirin results
9. Open Invitational Men Keirin results
10. Elite Women Points Race results
11. Elite Men Points Race results
12. U15 Derby Final results
13. U17 Girls Wheel Race Heat 1 results
14. U17 Boys Wheel Race Heat 2 results
15. Div 1 Women Wheel Race Heat 1 results
16. Div 2 Men Wheel Race Heat 2 results
17. Div 1 Men Wheel Race Heat 3 results
18. Elite Women Wheel Race Heat 4 results
19. Elite Men Wheel Race Heat 5 results
20. U13 Boys & Girls & U15 Girls Scratch Race results
21. U15 Boys Scratch Race results
22. U17 Girls Elimination results
23. U17 Boys Elimination results
24. Div 1 Women Points Race results
25. Div 2 Men Points Race results
26. Div 1 Men Points Race results
27. Elite Women Scratch Race results
28. Elite Men Scratch race results
SATURDAY 19TH JANUARY7:00PM
1. U13 Boys and Girls and U15 Girls Points Race results
2. U15 Boys Points Race results
3. U17 Girls Scratch Race results
4. U17 Boys Scratch Race results
5. Open Invitational Women Keirin results
6. Open Invitational Men Keirin results
7. Div 1 Women Elimination results
8. Div 2 Men Elimination results
9. Div 1 Men Elimination results
10. Elite Women Mystery Preme Scratch Race results
11. Elite Men Mystery Preme Scratch Race results
12. U13 Girls & Boys Scratch Race results
13. U17 Non-Qualifiers Handicap results
14. Senior Non-Qualifiers Handicap - Race 1 results
15. Senior Non-Qualifiers Handicap - Race 2 results
16. U15 Wheel Race Final results
17. U17 Wheel Race Final results
18. Senior Wheel Race Final results
19. U13 Boys & Girls & U15 Girls Mystery Distance results
20. U15 Boys Mystery Distance results
21. U17 Girls 1000m Scratch Race results
22. U17 Boys 1000m Scratch Race results
Wheel Race Presentations  
23. Div 1 Women Scratch Race results
24. Div 2 Men Scratch Race results
25. Div 1 Men Scratch Race results
26. Open Invitational Women Scratch Race results
27. Open Invitational Men Scratch Race results
28. Elite Women Elimination results
29. Elite Men Elimination results

 

CARNIVAL RIDERS 
ELITE MEN OPEN INVITATIONAL MEN SPRINTERS
Dillon Bennett Matt Dodds
Pieter Bulling Karl Watson
Josh Haggerty Daniel Rafferty
Tayla Harrison Lee Evans
Patrick Jones Tom Beadle
Ben Stewart Ben Stewart
Bradley Tuhi  
Chad Adair DIV 1 MEN
Nick Kergozou Neil Familton
Cam Karwowski Ant Leathart
Denay Cottam Andrew Lienert
Andy van der Heyden Derek Tan
Shane Archbold Andrew Ward
Brad Evans Mike White
Angus Swartz Garry Smith
Matt Dodds Joe Archer
Karl Watson Anton O'Connell
Daniel Rafferty Ari Evans
Lee Evans Gerald Paterson
Tom Beadle Brendan Akeroyd
  Craig Domigan
DIV 2 MEN Grant Toomey
Craig Sadlier
Nathan Adams ELITE WOMEN
Troy Boniface Aimee Burns
Neil Jamieson Sequoia Cooper
Tim Maynard Gemma Dudley
Wayne McEwan Kirstie James
Andy McIntyre Kylie Young
Greig O'Kane Laura Heywood
Russell Ownsworth Jen Muhl
Brendan Whalley Alysha Keith
Mark Day Natasha Hansen
Wally Kopae Stephanie McKenzie
  Holly Edmondston
OPEN INVITATIONAL WOMEN SPRINTERS
Natasha Hansen DIV 1 WOMEN
Stephanie McKenzie Georgia Vessey
Libby Bayne Kerry Cox
Katie Schofield Erin Criglington
  Cherie Champion
U17 GIRLS Tessa Jenkins
Sarah Ownsworth Hilary Lennox
Eden Ronald Marie Muhl
Aly Doherty Nicola Stevens
Ellie Cowan Julia Tarbotton
Shannon Hope Kate Wilson
Lucy Timpany Libby Bayne
Makayla Smith Samantha Hope
Sarah McLeod  
Laura Moffatt U15 GIRLS
  Chloe Jenkins
U17 BOYS Christine Lambley
Hamish Beadle Kate Ward
Josh Carpenter India Domigan
Sam Cullimore
Jack Ford U15 BOYS
Rhys Jones Brayden Holland
Lachlan McGregor James Krzanich
Matt Nunn Samuel Miller
Josh Officer Corbin Strong
Jack Pedlar Matthew Trenchard
Tom Sexton Kain Bowles
Joshua Smith Ronan Ferguson
Brayden Stephens Bradley Jenner
Hayden Strong Mitchell Morris
Jacob Fitzgerald Taz O'Connell
Bradley Knipe Jared Pidcock
Jake Milligan Jordyn Whyte
Blake Tempero  
Sam Buckner
   
U13  
Tailah Boniface  
Lucy Dawkes  
Milly Ford  
Emily Paterson  
Chase Domigan  
Josh Miller

ILT NEW YEAR CYCLING SERIES - NEW YEAR ... SAME STORY


Dylan Kennett wins the 2012 Gore to InvercargillThe ILT New Year Cycling Series kicks off 2013 in style. The annual ILT Track Cycling Carnival gets us started over Friday and Saturday nights followed by a list of great cycling action. 

To find out more follow these links:

2012 NEW YEAR CARNIVAL VIDEO HIGHLIGHTS

2012 PHOTO GALLERY

Click here for images from the 2012 Carnival

© Copyright 2017 Cycling Southland. All rights reserved.
Powered by Flatout CMS